Spis treści:
Mówi się, że starzenie się jest procesem nieuniknionym i o ile w ogólnej kondycji człowieka, możemy dostrzec jego oczywiste symptomy takie jak np. pogorszenie się pamięci, problemy z poruszaniem się, gorsze radzenie sobie z chorobami czy stopniową utratę niezależności. Jeśli chodzi o skórę twarzy – błędnie utożsamiamy starzenie się wyłącznie ze zmarszczkami. One same z kolei nie są związane bezpośrednio ze starzeniem się, ale ze zmianami, które dotykają głębszych warstw skóry, czyli mięśni…
Gładka skóra bez zmarszczek nie zawsze oznacza młody wygląd
W dobie kultu młodego wyglądu, nie jest trudno osiągnąć efekt gładkiej twarzy pozbawionej wyraźnych bruzd. W końcu wiele zakładów kosmetycznych oferuje przeróżne zabiegi, które doskonale działają na powierzchnię naskórka, a gabinety medycyny estetycznej są oblegane przez osoby, które chcą osiągnąć trwalsze efekty i zmienić także rysy twarzy. Pomimo tego, starzejąca się skóra twarzy zaczyna wyglądać inaczej i nietrudno odróżnić ją od młodszej, nawet gdy na jej powierzchni nie ma ani jednej bruzdy…
Mięśnie mimiczne twarzy
Ludzka twarz zbudowana jest z kilkudziesięciu różnych mięśni, to o wiele więcej niż np. znajduje się ich na całej powierzchni nogi! Szczególną rolę odgrywają mięśnie mimiczne, których praca bezpośrednio odznacza się na skórze twarzy. Otóż w czasie, gdy mięsień się kurczy, ciągnie skórę. Gdy jest natomiast nadaktywny, wpływa na utrwalenie się linii i bruzd, w tym tak powszechnych kurzych łapek, bruzd nosowo-wargowych, lwiej zmarszczki. Nie są mu obce także zmarszczki marionetki.
Najczęściej stosowane zabiegi na zmarszczki smutku
To bardzo charakterystyczne zmiany, nadające twarzy nieco upiornego charakteru, a na pewno bardzo ją postarzające. Zmarszczki smutku znane także jako babcine zmarszczki, linie marionetki czy zmarszczki marionetki – swą nazwę wzięły od podobieństwa do jednej z lalek teatralnych, poruszanych przez brzuchomówcę. Dolna część szczęki lalki porusza się, ale w zamian za to jest ”odcięta” pionowymi liniami biegnącymi od kącika wargi do końca linii żuchwy. I tak w zasadzie wyglądają też te bruzdy. Im wcześniej zacznie się im przeciwdziałać, tym lepsze można uzyskać efekty.
Obecnie, najczęściej stosuje się:
- wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym,
- osłabienie mięśni, odpowiadających za obniżanie kącika ust botoksem,
- nici liftingujące, które unoszą tkanki,
- zabiegi z wykorzystaniem kolagenu czy mezoterapię.
Zmiany w proporcjach twarzy oraz jej kształci
Zmiany w mięśniach twarzy pociągają za sobą przekształcenia w strukturze twarzy, do których należą m.in.:
- „chomiczki”, które gołym okiem są widoczne jako opadające policzki,
- zwężenie ust i rozciągnięcie ich warg na boki,
- opadanie kącika ust,
- pionowe wgłębienia, czyli linie marionetki,
- spłaszczenie rynienki przynosowej,
- uwidocznienie bruzdy między nosem a górną wargą,
- pionowe linie między brwiami,
- załamanie powieki, które ogranicza widoczność,
- zaokrąglenie oczu,
- uwidocznienie uwypuklenia na linii oczodołów,
- pojawienie się worków pod oczami,
- powstanie ”zapadliny” pod górną brwią,
- wyostrzenie wewnętrznego kącika oka,
- końcówki brwi przechylają się ku dołowi.